Vyber región:
Vyhľadávanie:

Colorterapia - liečba farbou

Colorterapia je metóda alternatívneho liečenia s pomocou farieb. Ožarovanie vhodnými farbami sa dá využiť pri rôznych ľudských problémoch. S touto alternatívnou liečebnou metódou sa stretávate takmer v každej soľnej jaskyni.

Colorterapia má pravdepodobne korene v ajurvéde. Niektorí ľudia pripisujú jej vznik čínskej alebo staroegyptskej kultúre. V tradičnej čínskej medicíne je každý ľudský orgán spojený s určitou farbou. Práve ajurvéda definovala spojenie siedmych hlavných ľudských čakier s farbami. Čakry udržujú a rozdeľujú energiu v tele. Každá čakra má svoju dominantnú farbu – tieto farby sa však môžu dostať do disharmónie. To môže spôsobiť nesúlad v ľudskom tele. A práve pôsobením správnej farby ide tento nesúlad odstrániť.

Čakry a ich pozície v ľudskom tele
Čakry a ich pozície v ľudskom tele
 

Červená farba
Červená farba zvyšuje pocit bezpečia, sebadôvery a aktivity. Spôsobuje zrýchlenie dychu, zvyšuje svalové napätie a krvný tlak, zrýchľuje metabolizmus – celkovo teda zlepšuje obehové funkcie. Dokáže priaznivo pôsobiť pri málokrvnosti, astme, chorobách hrtanu a chronickom kašli. Osoby s prebytkom červenej farby môžu byť dominantné, fyzicky hrubé a vulgárne.
 

Oranžová farba
Oranžová farba má v sebe pozitívny náboj. Priaznivo pôsobí proti depresiám, nespokojnosti a pesimizmu. Môže byť doplnkovo použitá proti chorobám ako je strata chuti, anémia, anorexia. Osoby s prebytkom oranžovej farby môžu byť zmätené a unavené.
 

Žltá farba
Žltá farba pôsobí proti chorobám lymfatického systému, posilňuje nervový systém. Zlepšuje tiež ľudský metabolizmus. Osoby s prebytkom žltej farby môžu trpieť stratou koncentrácie, zlomyseľnosťou a nevyspytateľnosťou.
 

Zelená farba
Zelená je farbou koncentrácie. Pôsobí harmonizačne, znižuje bolesť, neutralizuje. Pôsobí proti chorobám ako je bronchitída, dávivý kašeľ. Pozitívny vplyv má na relaxáciu a detoxikácia teľa. Osoby s prebytkom zelenej farby môžu trpieť letargiou, stratou motivácie a starostlivosťou.
 

Modrá farba
Modrá farba je farbou mieru a nekonečna. Pôsobí priaznivo pri astme, zápalových a kĺbových ochoreniach. Pomáha pri bolestiach hlavy a migrénach. Osoby s prebytkom modrej farby môžu byť pochybovačné, nedôverčivé, apatické a melancholické.
 

Indigová farba
Rozvíja psychické vnímanie a intuíciu. Pôsobí priaznivo pri ochoreniach, ktoré postihujú oči, uši a nos. Indigovej farbe sú tiež pripisované upokojujúce účinky. (Pozn. autora: indigová farba je farba medzi modrou a fialovou.)
 

Fialová farba
Fialová je farba emócií a meditácie. Priaznivo pôsobí pri chorobách lymfatického systému. Upokojuje tiež nervový systém. Osoby s prebytkom tejto farby môžu trpieť sklony k fanatizmu a dominancii.
 

Spracoval: SOĽNÉ-JASKYNE.info, zdroj: Wikipedia, obrázok prevzatý z Wikipedia.
 

Košický kraj Prešovský kraj Banskobystrický kraj Žilinský kraj Nitrianský kraj Trenčianský kraj Trnavský kraj Bratislavský kraj