Vyber región:
Vyhľadávanie:

Názor lekára na soľné jaskyne III.

Pri poslednej návšteve s rodinou v soľnej jaskyni v Jelení Hoře - Kaplicích som sa začal zamýšľať nad fenoménom týchto zariadení. V Poľsku i na Slovensku soľných jaskýň v posledných rokoch vyrástlo ako hríbov po daždi.

Ak si zoberieme fakt, že ich návštevnosť a obľúbenosť, je dlhodobo vysoká, tak musíme konštatovať, že nejde o nejakú módnu záležitosť. Je treba detailne skúmať vplyv mikroklímy týchto jaskýň na ľudský organizmus. Skúmaním účinkov opakovaného pobytu v týchto zariadeniach by som návštevníkov rozdelil do dvoch skupín.

 
Prvá kategória

Jedná sa o choré alebo dlhodobo liečené osoby. Majú rôzne problémy: začínajúc ochoreniami horných a dolných dýchacích ciest, cez poruchy látkovej premeny, choroby zažívacieho traktu, endokrinologické ochorenia, alergie, srdcovo - cievne dysfunkcie a s nimi spojený zvýšený krvný tlak. V neposlednom rade ide o osoby s kožnými ochoreniami, ako je psoriáza a rôzne druhy dermatózy. Blahodarný vplyv pobytov v soľných jaskyniach je na tieto ochorenia nevyvrátiteľný a preukázateľný. Nemôžeme ani zabudnúť na vplyv tejto mikroklímy na nervovú sústavu pri liečbe neurózy, psychosomatických problémoch a rôznych fóbiách. Podobné spôsoby liečby, ktoré sa zakladajú na báze prírodných metód, sa v súčasnosti používajú i v najvyspelejších štátoch. Tieto procedúry sa využívajú ako metódy doplnkové a jednoznačne zlepšujúce účinky liečby a následnou rekonvalescenciu.

 
Druhá kategória

Do tejto skupiny by som zaradil ľudí bez zdravotných problémov. Každý z nás však podlieha vplyvu vonkajšieho okolia. Nepravidelne a nezdravo sa stravujeme, často žijeme v permanentnom strese a každodenný zhon sa negatívne odráža na našom rozpoložení a nálade. Sme unavení, apatický a nespokojní.

Pobyt v soľnej jaskyni, spojený s počúvaním relaxačnej hudby (tichý šum mora, spev vtákov a iná príjemná inštrumentálna hudba), je balzamom pre naše nervy. Pri týchto procedúrach môžeme hovoriť i o arómaterapii. Neopakovateľná vôňa morskej soli obohatená o iné prírodné látky má neoceniteľný vplyv na celý náš organizmus. A to je podstata a tajomstvo soľných jaskýň. Práve v nich nájdeme skutočnú morskú klímu.

Jaskyňu vnímame všetkými zmyslami. Stávajú sa podstatným elementom pomáhajúcim pri liečbe mnohých závažných chorôb. Môžu však tiež pôsobiť preventívne pri znížení rizika vzniku rôznych ochorení.

Vráťme sa na samý začiatok mojej úvahy. Ak to je naozaj jen móda, tak v tomto prípade by mala byť všeobecne akceptovaná vzhľadom na svoj blahodarný, ozdravný vplyv na ľudský organizmus. Netvrdím, že raz namiesto posedenia v bare si budeme dohadovať stretnutie v soľných jaskyniach, ale kto vie?


Autor: lek. Med. Aleksander Sielużycki - poľský špecialista na internú medicínu, balneológiu a fyzikálnu medicínu

Publikované s láskavým povolením autora. 

Košický kraj Prešovský kraj Banskobystrický kraj Žilinský kraj Nitrianský kraj Trenčianský kraj Trnavský kraj Bratislavský kraj